Новини

Всі новини
2018-12-17

«Ви сильні тоді, коли об’єднуєтеся», – Вікторія Войціцька на черкаському Форумі розвитку ОСББ

На другому черкаському Форумі розвитку ОСББ обговорили ефективність лобіювання інтересів ОСББ в державних органах, організаційну спроможність об’єднань співвласників впливати на державні процеси.

Серію питань-відповідей для черкасців влаштували із народним депутатом від «Об’єднання «Самопоміч» Вікторією Войціцькою.

– Ви сильні тоді, коли об’єднуєтеся, спільно напрацьовуєте вимоги, рекомендації та пропозиції до чинної влади, – звернулася до представників ОСББ депутатка.

Вона розповіла про випадки незаконного відключення будинків від газопостачання та порадила, як діяти у таких ситуаціях.

– Хвиля відключень будинків від постачання під приводом витоку газу – незаконна. Облгази мали забрати на себе відповідальність за стан мереж газопостачання. У Галичі був випадок, коли людей відключили і вони фізично змушені були готувати їсти на вулиці, гріти воду для купання тощо, – розповіла Вікторія Войціцька. – В. о. голови місцевого облгазу казав людям: «Підписуєте договір і ми відразу вам підключимо газ». Три години тривала ця епопея. Зрештою я викликала поліцію, за моєю заявою оформили акт і відкрили кримінального провадження. На наступний день людям подали газ.

Депутатка від «Об’єднання «Самопоміч» обурюється, адже такі дії – це «порушення базових прав людей на отримання базової послуги».

Під час всеукраїнської зустрічі представників ОСББ у столиці виявили колізії в законодавчих актах, які треба усунути.

– Люди не повинні страждати через законодавчі колізії. Вже було кілька зустрічей на рівні Міністерства, НКРЕКП. Це один із прикладів, коли об’єднання ОСББ в єдину силу дозволяє отримати те рішення, якого ми потребуємо. Жителі будинків не є спеціалістами в газовій сфері, вони не мають нести відповідальність за стан мереж. Для цього є газові контори, – додає Войціцька.

Окрім того вона порушила питання некоректності нарахування та монетизації субсидій. Адже згідно урядового проекту, гроші, які субсидіантам перераховуватимуть на облікові рахунки «Ощадбанку», будуть автоматично перераховуватися виконавцям послуг за виставленими рахунками за місяць. Фактично людина не зможе вільно розпоряджатися монетизованими коштами, або владнати спірне питання щодо суми в платіжці.

– У мене був випадок, коли контора нарахувала мені зайвих 1700 кубів газу. Три місяці пішло на те, щоб вирішити це питання, –  говорить Войціцька та додає: – Тому чим більшою буде підтримка ОСББ по всій країні такого бачення, тим більше шансів дотиснути Кабмін щодо зміни алгоритму нарахування субсидій та їхньої монетизації.

Окрім того народна депутатка від «Об’єднання «Самопоміч» звернула увагу учасників форуму і на питання із фінансуванням «теплих кредитів». На це держава спрямувала лише 800 мільйонів, хоча мінімально самопомочівці лобіювали 2 мільярди.

– Чомусь уряд вважає, що ефективніше буде чекати, коли запрацює Фонд енергоефективності. Але це стане можливо лише орієнтовно аж у середині наступного року. Окрім того, він не дозволяє брати малі кредити. ОСББ не буде змоги навчитися проходити цю процедуру, – каже Вікторія Войціцька. – Теплі ж кредити цікаві тим, що ви позбавляється корупційної складової. Ви зацікавлені, як власники, у якісній послузі за оптимальні кошти. Все ж, що у руках держави, –  це можливість для заробітку.

Окрім того черкасців цікавило питання визначення калорійності газу. Однак нардеп повідомила, що в Україні облік газу ведеться в кубічних метрах. Для того, щоб перевести облік на калорії – потрібна заміна усіх лічильників, а це близько 15 мільярдів гривень. Ці витрати очевидно можуть впасти на плечі користувачів.

Нині гостро стоїть питання обслуговування газових мереж. За словами Вікторії Войціцької, немає вичерпного переліку робіт з обслуговування газових мереж. Є кілька варіантів вирішення питання: ОСББ самотужки складають цей перелік та подають на затвердження Міністерству енергетики, або ж вимагають у них розробити та ухвалити відповідні документи.

Народний депутат від «Об’єднання «Самопомочі» Вікторія Войціцька переконана, що за підтримки ОСББ навіть кілька обранців здатні відстояти інтереси мільйонів мешканців багатоквартирних будинків. У разі виникнення спірних чи критичних ситуацій порушення прав черкасців у комунальній сфері закликає надавати їм публічності та звертатися за допомогою.